Widok
Zakładka {Widok} grupuje następujące narzędzia aplikacji:
Spis funkcji
- Zmiana widoku
- Mapa przeglądowa
- Status
- Zawartość mapy
- Identyfikacja warstwy w trybie edycji
- Centrowanie mapy
- Układ współrzędnych mapy
Zmiana widoku
Przez narzędzia Zmiany widoku użytkownik może sprawnie poruszać się po oknie mapy oraz nawigować nią. Elementy narzędzia {Zmiana widoku} umożliwiające zmianę widoku mapy zostały szczegółowo opisane w rozdziale Pasek narzędzi okna aplikacji.
Mapa przeglądowa
Narzędzie umożliwia wskazanie lokalizacji i nawigację na mapie. Przycisk mapy przeglądowej: , znajduje się w górnej części okna mapy i służy do jej włączania. Narzędzie {Mapa przeglądowa}zlokalizowane jest także na pasku menu głównego w zakładce {Widok}. Kliknięcie w przycisk uruchamia okno mapy przeglądowej:
Okno mapy przeglądowej można przesunąć w wybraną część okna aplikacji. Mapa przeglądowa znika nieużywana po kilku sekundach. Przywrócić ją można przyciskiem . Mapa przeglądowa może być stale widoczna, służy do tego przycisk pinezki (przypnij mapę).
Mapa przeglądowa pokazuje obszar na mapie Polski w odniesieniu do Mapy głównej.
Nawigacja na Mapie przeglądowej
1) Zaznaczenie nowego zasięgu
Użytkownik bezpośrednio na mapie przeglądowej może oznaczyć na mapie konkretny obszar, który go interesuje, wyznaczając nowy zasięg mapy głównej. Użytkownik wciska lewy przycisk myszy (wyznaczając pierwszy wierzchołek prostokąta), trzymając go przesuwa kursor do punktu, który stanowić ma przeciwległy wierzchołek prostokąta. Mapa główna oraz zasięg mapy przeglądowej zostaną zmienione w zależności od narysowanego zasięgu oraz rozmiarów okna przeglądarki.
2) Edycja istniejącego zasięgu
Użytkownik klika wewnątrz aktualnego zasięgu mapy przeglądowej, zostaje on wyświetlony w trybie edycji. Użytkownik może zmienić zasięg obszaru przesuwając wybrany punkt (wierzchołek lub punkt pośredni) lub przesunąć cały zasięg przez przytrzymanie lewego przycisku myszy i przeciąga zasięg w żądanym kierunku. Mapa zmieni swój zasięg bez zmiany skali jej wyświetlania.
3) Zmiana położenia zasięgu
Użytkownik może zmienić położenie zasięgu przez kliknięcie na mapie przeglądowej miejsce poza aktualnym zasięgiem. Środek zasięgu zostanie przeniesiony do wskazanego przez Użytkownika punktu na mapie.
Status
– narzędzie informujące o statusie wykonywanych w aplikacji działań. Widżet narzędzia można uruchomić z paska menu głównego w zakładce {Widok}, a przy zmianie modułu, wyświetla się on w prawym dolnym rogu okna mapy. W widżecie wyświetla się informacja o statusie wykonywanych w aplikacji działań. Aplikacja wyświetla opis trzech ostatnich działań aplikacji oraz ich status (zadanie wykonane, w trakcie realizacji lub zakończone niepowodzeniem).
Zawartość mapy
– Narzędzie posiada 3 główne zakładki: {Warstwa}, {Serwisy} i {Legenda}. Użytkownik ma możliwość sprawdzenia w oknie bocznym zawartości danych w poszczególnych warstwach i serwisach oraz symbolizacji danych – przeglądania oznaczeń warstw i symboliki wykorzystanej na mapie.
Warstwy
W zakładce {Warstwy} wyświetla się lista tematycznych serwisów udostępnionych w danym module. W ramach takiego serwisu zgrupowane są warstwy przechowujące obiekty geometryczne i ich atrybuty. Warstwy prezentowane są na mapie zgodnie ze zdefiniowaną i charakterystyczną dla siebie symbolizacją.
W zakładce {Warstwy} w górnej części okna znajduje się przycisk , który umożliwia podgląd warstw – automatyczne rozwinięcie wszystkich warstw. Po rozwinięciu warstw przycisk ten zmienia się na: , który automatycznie zwinie wszystkie warstwy. Użytkownik może sam rozwinąć poszczególne warstwy przez wciśnięcie przy serwisie lub warstwie znaku Użytkownik może rozwinąć kilka warstw. Rozwinięcie kolejnej warstwy nie spowoduje zwinięcia poprzedniej.
Dla serwisów mapowych w zakładce {Warstwy} dostępne są poniższe narzędzia:
Użytkownik w tym miejscu może:
1) Wybrać {Informacje o mapie} – zobaczy widżet z danymi mapy:
Dane wyświetlane w formatce są danymi wprowadzanymi przez dostawcę danej usługi. Brak informacji oznacza, iż nie zostały one wprowadzone przez dostawcę usługi.
2) Włączyć {Przezroczystość} – pojawi się widżet informujący o obecnych ustawieniach, można zmienić je wpisując wartość procentową w aktywne okno widżetu bądź przesunąć suwak:
3) Wybrać {Przesuń w dół} / {Przesuń w górę} – funkcja pozwala przesunąć wybraną mapę (serwis) odpowiednio w dół lub w górę;
4) {Usuń} – usuwa daną warstwę z widżetu {Zawartość mapy} w bieżącej sesji.
Dla warstw z ramach serwisu dostępne są poniższe narzędzia:
1) {Zmiana aktywnej warstwy} – narzędzie umożliwia ustawienie jako aktywną warstwę, wybraną przez użytkownika.
2) {Przybliż do warstwy} – pokazuje obszar na jakim obiekty z danej warstwy występują.
3) {Dodaj warstwę do edycji} – narzędzie duplikuje wybraną warstwę oraz umożliwia użytkownikowi edytowanie symboliki obiektów oraz zakładanie filtrów na obiektach, a także etykietowanie. Zmiany wprowadzone przez użytkownika widoczna są tylko w bieżącej sesji. Po przeładowaniu aplikacji nie będą widoczne. Jeśli użytkownik chce zapisać edytowaną warstwę może użyć narzędzia {Mapy użytkownika}, opis narzędzia znajduje się w rozdziale Mapy użytkownika.
Film instruktażowy opisujący podstawowe funkcje edycji z Zawartości mapy.
Edycja warstwy
Dla warstwy w trybie edycji dostępne są narzędzia:
Narzędzie {Właściwości} umożliwiają użytkownikowi samodzielną wizualizację warstwy.
1) {Ogólne} użytkownik może uzupełnić Autora oraz zmienić przedziały skalowe. Użytkownik może określić minimalny i maksymalny przedział skalowy, w którym będą wyświetlane obiekty. Powyżej i poniżej określonych wartości obiekty nie będą wyświetlane w oknie mapy.
2) Symbolizacja
W zakładce znajdują się narzędzie umożliwiające użytkownikowi symbolizację obiektów w warstwie.
Użytkownik ma wybór pomiędzy:
a. Prosty symbol – jeden dla wszystkich obiektów w warstwie. Użytkownik klika kwadrat widoczny na rysunku powyżej, aplikacja wyświetla okno umożliwiające określenie koloru symbolu dla obiektu. Jeśli użytkownik wybierze przycisk {Właściwości}, aplikacja wyświetli okno {Właściwości symbolu}, w którym dostępne są dodatkowe opcje dla pojedynczego symbolu.
b. Kategorie – symbolika jest przypisywana do wartości dla obiektów. Po zaznaczeniu radiobatona aplikacja wyświetla okno, w którym użytkownik może wybrać wartość wg której zostanie przygotowana symbolizacja.
W pierwszej kolejności użytkownik wybiera z listy w {Pole wartości} wartość, a następnie w polu {Paleta} sposób wizualizacji, na koniec wybiera przycisk {Dodaj wszystkie}. Wartości wraz z symbolizacją zostają wczytane.
Aby symbolizacja była widoczna na mapie, użytkownik wybiera przycisk {Zatwierdź}.
Użytkownik może dodać także pojedyncze symbole. W tym celu wybiera przycisk {Dodaj}. Aplikacja wyświetla okno, w którym użytkownik wskazuje wartości, dla których zostanie przygotowana symbolika.
Przyciski {Usuń} i {Usuń wszystko} służą do skasowania wartości w oknie narzędzia.
c. Ilości
Symbolizacja po {Ilości} jest możliwa tylko dla warstw zawierających dane liczbowe.
Użytkownik wybiera z listy {Pole wartości}, a następnie {Listę przedziałów}. Paleta jest domyślnie określona jako losowa.
Użytkownik określa wartości dla przedziałów (na podstawie wiedzy i wartościach dla symbolizowanej warstwy), a następnie wybiera przycisk {Zatwierdź}. Aplikacja wyświetli w oknie mapy warstwę zgodnie z określoną przez użytkownika symbolizacją.
Film instruktażowy opisujący zakładki Ogólne oraz Symbolizacja
3) Etykietowanie
Użytkownik może włączyć wyświetlanie etykiet dla obiektów symbolizowanej warstwy.
Użytkownik określa podstawowe elementy jak: czcionka, pole etykiety, rozmiar oraz kolor. Użytkownik określa położenie etykiety – wybór z listy. Dodatkowo można wybrać efekty dla wyświetlanej czcionki (pogrubienie, kursywa, efekt halo). Dla {Efektu halo} użytkownik może zdefiniować rozmiar i kolor. Dodatkowo jest możliwość dodania warunku dla etykiet. Aby dodać warunek użytkownik wybiera przycisk {Zbuduj zapytanie}. Aplikacja wyświetla okno, w które umożliwia budowanie zapytań.
Aby zbudować zapytanie użytkownik wybiera atrybut pola, a następnie przycisk {Pobierz wartości}. Następnie użytkownik wybiera operator logiczny i wskazuje wartość z listy.
Po zbudowaniu zapytania, aby sprawdzić jego poprawność użytkownik wybiera przycisk {Walidacja}.
Uwaga!
Dla wartości liczbowych wybieranych z listy konieczne jest dodanie apostrofów ‘liczba’.
Następnie użytkownik wybiera przycisk {Zastosuj} i zapytanie zostaje dodane.
Użytkownik może dodać kilka zapytań, które będą porządkowały sposób wyświetlania etykiet. Ostatnim parametrem, który użytkownik może wyświetlić są {Zakresy skalowe}. Użytkownik może określić skalę minimalną i maksymalną (wybór z listy) przy których będą się wyświetlać etykiety.
Po określeniu wszystkich parametrów użytkownik potwierdza swoje ustawienia przyciskiem {Zatwierdź}.
4) Filtr
W ostatniej zakładce {Filtr} użytkownik ma możliwość określenia, które obiekty zostaną wyświetlone w edytowanej warstwie.
Użytkownik wybiera przycisk {Zbuduj zapytanie} – aplikacja wyświetla narzędzie umożliwiające budowanie zapytań. W oknie narzędzia widoczne są: lista atrybutów pola, lista operatorów i pole w którym wyświetla się lista wartości atrybutów oraz pole gdzie widoczne jest zbudowane zapytanie. Zasada budowania zapytania została opisana przy Etykietowaniu.
Film instruktażowy opisujący zakładki Filtr oraz Etykietowanie.
Identyfikacja warstwy w trybie edycji
W pasku narzędzi znajdującym się w oknie aplikacji znajduje się narzędzie {Identyfikacja warstwy w trybie edycji} (). To narzędzie dedykowane warstwom, które użytkownik wyświetlił w trybie edycji. Po wybraniu narzędzia użytkownik wskazuje na mapie obiekt z warstwy, który chce zidentyfikować. Aplikacja wyświetla informacje o obiekcie.
Poniższy film przedstawia procedurę identyfikacji warstwy w trybie edycji.
Centrowanie mapy
– umożliwia centrowanie widoku mapy do punktu o określonych współrzędnych.
Aby wycentrować mapę do punktu, należy:
- Wybrać układ tzn. układ współrzędnych, w jakim będą podawane współrzędne punktu. Domyślnym układem jest układ, w jakim wyświetlana jest mapa po uruchomieniu aplikacji.
- Wpisać współrzędne. Części dziesiętne lub setne należy podać, rozdzielając kropką np. 123.45. W przypadku współrzędnych geograficznych w każde pole należy wprowadzić minimum dwie liczby (dla stopni można dopisywać znak minus „-„, jeżeli wpisywane współrzędne dotyczą szerokości południowej lub długości zachodniej).
- Zatwierdzić przyciskiem {Wycentruj mapę}.
Układ współrzędnych
w oknie {Układ współrzędnych mapy} możliwe jest ręczne ustawienie z rozwijających się list:
- układu współrzędnych mapy,
- układu współrzędnych kursora myszy:
Przycisk {Zastosuj} – zatwierdza wybór ustawień użytkownika (w bieżącej sesji).
Zmiana układu współrzędnych mapy powoduje automatyczną zmianę układu współrzędnych kursora myszy. Możliwa jest zmiana tylko jednego układu lub wybór dwóch różnych układów (oddzielnie dla układu mapy i oddzielnie dla kursora myszy).
Ustawienia układu współrzędnych mapy
Użytkownik ma możliwość wyboru układu współrzędnych mapy z dostępnej listy:
Po wyborze układu współrzędnych mapy, zmienia się sposób jej wyświetlania. W przypadku odwzorowań innych niż PUWG1992, nie jest wyświetlana mapa podkładowa:
Ustawienia układu współrzędnych kursora myszy
Użytkownik ma możliwość wyboru układu współrzędnych kursora myszy z dostępnej listy:
Po wyborze danego układu współrzędnych kursora myszy na pasku w dolnej części kompozycji mapowej wyświetlają się współrzędne.