Podstawowe narzędzia widoczne w oknie mapy

Spis funkcji

  1. Przejście do strony GIOŚ INSPIRE
  2. Wybór modułu
  3. Pasek narzędzi
  4. Pozostałe widżety aplikacji

Przejście do strony GIOŚ INSPIRE

Użytkownik ma możliwość bezpośredniego przejścia do głównej wewnętrznej strony GIOŚ poprzez wciśnięcie kafla z logo: logo_gios_inspire. Kliknięcie spowoduje otwarcie strony w nowym oknie przeglądarki. Przejście do portalu informacyjnego umożliwiają znajdujące się w górnej części okna aplikacji przyciski: , , . Naciśnięcie przycisku powoduje otwarcie w nowym oknie przeglądarki wybranego elementu systemu informacyjnego.

Wybór Modułu – Monitoringu

Aplikacja umożliwia użytkownikowi wybranie i wyświetlenie w oknie przeglądarki interesującego go modułu tematycznego – monitoringu. Po najechaniu na panel {INSPIRE – zharmonizowane zbiory dane przestrzenne PMŚ GIOŚ}:

Wybór modułu monitoringu
Panel tematyczny

aplikacja wyświetla listę dostępnych modułów tematycznych – monitoringów:

Lista modułów tematycznych – monitoringów

Użytkownik wybiera interesujący go moduł, a aplikacja wyświetla ją w oknie mapy.

Pasek narzędzi okna aplikacji

Pasek narzędzi widoczny jest w oknie aplikacji. W zależności od tego, który monitoring wybrał użytkownik jego wygląd może nieco się różnić. Na poniższym obrazku prezentowany jest wygląd paska narzędzi w module INSPIRE zharmonizowane zbiory danych przestrzennych PMŚ GIOŚ.

Pasek narzędzi okna aplikacji
Pasek narzędzi okna aplikacji

Skala mapy

Skala mapyinformuje o bieżącej skali wyświetlanej mapy. Użytkownik może zmienić skalę mapy na kilka sposobów, m.in. poprzez wpisanie w aktywnym oknie oczekiwanej skali mapy (w zakresie 10-5000000).
Zmianę skali (skokowo w ramach zastosowanego w aplikacji ciągu skalowego) można wykonać na pasku zmiany skali (lewy górny róg okna mapy) przesuwając suwak w górę lub w dół lub używając scroll myszki.

suwak skali mapy

Odświeżanie mapy

– narzędzie służy do odświeżenia widoku mapy – w oknie mapy zostają ponownie wczytane serwisy mapowe.

Identyfikacja

IdentyfikacjaNarzędzie {Identyfikacja} umożliwia użytkownikowi wyświetlanie informacji o wskazanym na mapie punkcie, z tolerancją identyfikacji do 10 pikseli. Narzędzie to jest domyślnie uruchamiane po starcie aplikacji bądź zmianie modułu. Aby zidentyfikować punkt na mapie należy:

  • Wybrać narzędzie {Identyfikacja} z paska narzędzi.
  • Kliknąć na mapie w wybrany punkt.

Wyświetlona zostanie informacja o wszystkich znajdujących się w danym miejscu obiektach (bez względu na rodzaj aktywnej warstwy).

Identyfikacja – lista obiektów
Identyfikacja – lista obiektów

Użytkownik scrollując w obrębie tego okienka może przeglądać kolejne informacje. Po wybraniu obiektu z listy, w oknie {Identyfikacji} widoczne są dodatkowe informacje o wybranym obiekcie.

Identyfikacja - informacje o wybranym obiekcie
Identyfikacja – informacje o wybranym obiekcie.

W prawym górnym rogu okna {Identyfikacji} widoczny jest symbol Rozwijanie listy, który po wyborze rozwija listę dostępnych funkcji: menu kontekstowe
Opis funkcji znajduje się w dalszych rozdziałach dokumentacji.

Identyfikacja warstwy w trybie edycji

identyfikacja warstwy w trybie edycji – Narzędzie umożliwia identyfikację obiektów tylko i wyłącznie dla warstw w trybie edycji. Dokładny opis narzędzia znajduje się w w rozdziale Zawartość mapy.

Przesuwanie

Ikona „dłoni” Przesuwanie: umożliwia przesuwanie mapy bez zmiany jej skali. Użytkownik mając kursor myszy na mapie wciska lewy klawisz myszy i przesuwa mapę w dowolnym kierunku.

Przybliżanie/oddalanie

Przybliż{Przybliż} – wybierając narzędzie kursor myszki zmienia się ze strzałki na lupkę. Użytkownik w wybranym przez siebie miejscu
w oknie mapy klika myszką lub wyznacza obszar rysując obszar – przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybraniem odpowiedniego obszaru przybliżenia – zakończone puszczeniem przycisku myszy. Widok mapy zostaje automatycznie powiększony. W przypadku kliknięcia przyciskiem myszy powiększenie następuje do kolejnego progu skali. Przybliżanie widoku mapy możliwe jest także za pomocą myszki – scrollowanie lub suwaka w lewym górnym rogu okna mapy.


Oddal{Oddal} – wybierając narzędzie kursor myszki zmienia się ze strzałki na lupkę. Użytkownik w wybranym przez siebie miejscu w oknie mapy klika myszką lub wyznacza obszar rysując obszar – przez kliknięcie lewym przyciskiem myszy i wybraniem odpowiedniego obszaru oddalenia – zakończone puszczeniem przycisku myszy. Widok mapy zostaje automatycznie pomniejszony. W przypadku kliknięcia przyciskiem myszy pomniejszenie następuje do kolejnego niższego progu skali. Oddalanie widoku mapy możliwe jest także za pomocą myszki – scrollowanie lub suwaka w lewym górnym rogu okna mapy.

Pełny widok

{Pełny widok} Pełny widok, w trybie natychmiastowym uruchamia mapę w skali i zasięgu obejmującym wszystkie warstwy wykorzystane w jej treści z uwzględnieniem uprawnień przestrzennych użytkownika. Pełny widok jest dostosowany do określonej skali jednak z dociągnięciem do „najbliższego” poziomu skalowego, dla którego są mapy podkładowe (dla 1:2 500 000). Nie wyłącza innego narzędzia wybranego z paska narzędzi.

Wycentruj mapę

Wycentruj mapę – Narzędzie umożliwia wskazanie współrzędnych na mapie, które będą stanowiły centralny punkt. Dokładny opis narzędzia znajduje się w rozdziale Widok.

Poprzedni/następny widok

Poprzedni widok– ‘Poprzedni widok’, przeskalowuje mapę do poprzedniego zasięgu mapy wynikającego z zapisywanej na bieżąco historii sesji przeglądarki.
Następny widok – ‘Następny widok’, przeskalowuje mapę do następnego zasięgu wynikającego z zapisanej historii sesji.

Prezentacja danych

Prezentacja danych Narzędzie umożliwia przeglądanie danych w różnych przedziałach czasowych. Dokładny opis narzędzia znajduje się w rozdziale INSPIRE – zharmonizowane zbiory danych przestrzennych PMŚ GIOŚ.

Dodaj WMS, WMTS

Dodaj usługę WMS Narzędzie umożliwia użytkownikowi dodanie do widoku mapy usług przeglądania w formacie WMS i WMTS. Dokładny opis narzędzia znajduje się w podrozdziale Usługi sieciowe.

Dodaj WFS

Dodaj usługę WFS Narzędzie umożliwia użytkownikowi dodanie do widoku mapy usług pobierania w formacie WFS. Dokładny opis narzędzia znajduje się w podrozdziale Usługi sieciowe.

Usługa pobierania Atom

Usługa pobierania ATOM Narzędzie umożliwia użytkownikowi pobranie danych. Dokładny opis narzędzia znajduje się w podrozdziale Usługi sieciowe.

Usługa SOS – Dane obserwacyjno – pomiarowe

Narzędzie umożliwia użytkownikowi przygotowanie wykresów. Dokładny opis narzędzia znajduje się w podrozdziale Usługi sieciowe.

Układ współrzędnych mapy

Układ współrzędnych Narzędzie umożliwia użytkownikowi zmianę układu współrzędnych mapy jak również układu współrzędnych
dla kursora. Dokładny opis narzędzia znajduje się w rozdziale Widok.

Pozostałe widżety w oknie aplikacji

Zawartość mapy

Dokładny opis widżetu został umieszczony w podrozdziale Widok, rozdziału Narzędzia paska menu głównego.

Pasek Informacyjny

Pasek informacyjny
Pasek informacyjny

Dolny pasek w oknie mapy informuje o współrzędnych lokalizacji kursora oraz aktywnej warstwie i liczbie zaznaczonych obiektów. Na pasku informacyjnym wyświetlane są:

  1. Współrzędne kursora w oknie mapy,
  2. Układ współrzędnych, w jakim wyświetlana jest mapa,
  3. Informacja o aktywnym narzędziu,
  4. Informacja o aktywnej warstwie.

Status

W prawym dolnym rogu pojawia się okno, w którym wyświetla się informacja o statusie wykonywanych w aplikacji działań. Aplikacja wyświetla opis trzech ostatnich działań aplikacji oraz ich status (zadanie wykonane, w trakcie realizacji lub zakończone niepowodzeniem).

Status
Status

Skala liniowa

Skala liniowa Podziałka liniowa pokazuje odcinki, których długość odpowiada pełnej liczbie kilometrów lub metrów w terenie w zależności od bieżącej skali mapy.

Menu kontekstowe

Aby wywołać menu kontekstowe należy kliknąć prawym klawiszem myszy na mapę. Funkcje przycisków:

menu kontekstowe
Menu kontekstowe

Mapa przeglądowa

Włącz mapę przeglądową Przycisk służy do włączania mapy przeglądowej

Kliknięcie w przycisk uruchamia okno mapy przeglądowej. Okno mapy przeglądowej można przesunąć w wybraną część okna aplikacji. Mapa przeglądowa znika nieużywana po kilku sekundach. Przywrócić ją można przyciskiem Włącz mapę przeglądową. Mapa przeglądowa może być stale widoczna, służy do tego przyciskIkona - przypnij mapę (przypnij mapę).

Mapa przeglądowa
Mapa przeglądowa

Nawigacja na mapie głównej przy użyciu mapy przeglądowej
• Zaznaczenie nowego zasięgu
Kliknij na mapie w miejscu, które stanowić ma pierwszy wierzchołek prostokąta, wyznaczającego nowy zasięg mapy głównej. Trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy, przesuń kursor do punktu, który stanowić ma przeciwległy wierzchołek prostokąta. Puść klawisz myszy. Mapa główna oraz zasięg mapy przeglądowej zostaną zmienione w zależności od narysowanego zasięgu oraz rozmiarów okna przeglądarki.

Mapa przeglądowa zaznaczenie nowego zasięgu
Mapa przeglądowa – zaznaczenie nowego zasięgu

• Edycja istniejącego zasięgu
Kliknij wewnątrz aktualnego zasięgu. Zostanie on wyświetlony w trybie edycji. W trybie tym można zmienić zasięg obszaru przesuwając wybrany punkt (wierzchołek lub punkt pośredni).
W trybie edycji można również przesunąć cały zasięg. Kliknij w zasięg, przytrzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij zasięg w żądanym kierunku. Mapa zmieni swój zasięg bez zmiany skali jej wyświetlania.

Mapa przeglądowa - Edycja istniejącego zasięgu
Mapa przeglądowa – Edycja istniejącego zasięgu

• Zmiana położenia zasięgu
Kliknij na mapę przeglądową miejscu poza aktualnym zasięgiem. Środek zasięgu zostanie przeniesiony do wskazanego przez użytkownika punktu.

Mapa przeglądowa - zmiana położenia zasięgu
Mapa przeglądowa – zmiana położenia zasięgu