Monitoring ptaków

Zakres danych
W ramach monitoringu są prezentowane:
- Powierzchnie próbne (transekt),
- Powierzchnia próbna (poligon),
- Jednostka rozmieszczenia gatunków (transekt),
- Jednostka rozmieszczenia gatunków (poligon).
Ponadto w monitoringu podłączona jest usługa (WMS) Zbiór danych dotyczących rozmieszczenia gatunków oraz dane innych instytucji (w tym przypadku dane te służą jako dane podkładowe):
- Wody Polskie: Plan gospodarowania wodami, Mapa Podziału Hydrograficznego Polski
- GDOŚ: Obszary chronione
- OSM: Mapa podładkowa OSM
- GUGiK: Państwowy Rejestr Granic, Numeryczny Model terenu- cieniowanie, Numeryczny Model terenu- hipsometria, mapa podkładowa BDO i BDOT10k, Ortofotomapa standardowa, Ortofotomapa wysokiej rozdzielczości
- Dyrekcja Lasów Państwowych: Bank Danych o Lasach
Narzędzia dedykowane
Filtr danych
Narzędzie jest dostępne tylko i wyłącznie dla Monitoringu Ptaków i umożliwia użytkownikowi filtrowanie danych w obrębie ww. monitoringu. Jest ono dostępne w zakładce {Narzędzia}.

Aby narzędzie działało poprawnie, użytkownik musi w oknie {Zawartość mapy} zaznaczyć warstwy w czerwonej ramce:

Po wyborze narzędzia aplikacja wyświetla formatkę.

Najpierw użytkownik wybiera warstwę z listy dostępnych w polu [Warstwa].

Następnie użytkownik uzupełnia pole [Gatunek]. Wartość w polu można wybrać z listy lub wyszukać.

Użytkownik wskazuje gatunek z listy. Pole [Gatunek] zostaje uzupełnione. Użytkownik może zdefiniować więcej niż jeden warunek. Aby dodać kolejny warunek użytkownik wybiera przycisk {Dodaj warunek}. Aplikacja wyświetla kolejne pole umożliwiające dodanie warunku.

Użytkownik wskazuje kolejną wartość (parametr) z listy. Użytkownik może usunąć warunek – służy do tego przycisk {Usuń warunek}. Po określeniu wszystkich parametrów użytkownik wybiera przycisk {Filtruj}. Na mapie zostają wyświetlone obiekty zgodnie z określonymi przez użytkownika parametrami.

Monitoring ptaków (Linia) – wyszukiwanie
Narzędzie jest dostępne w zakładce – {Wyszukiwania}. Po wybraniu narzędzia aplikacja wyświetla widżet, w którym użytkownik może określić parametry wyszukiwania. Lista pól widoczna w {Monitoring ptaków (Linia) – wyszukiwanie} występuje w większości widżetów do wyszukiwania w pozostałych monitoringach. W polach tekstowych dostępna jest funkcja podpowiadania po wpisaniu przez użytkownika min. 3 znaków. Część pól ma podłączone słowniki w formie list. Natomiast pola z datą mają podłączoną funkcję kalendarza.

Po wybraniu przycisku {Opcje wyszukiwania}, znajdującego się w górnej części okna użytkownik może wyłączyć część parametrów wyszukiwania odznaczając checkboxy.

W widżecie wyszukiwania dostępne są pola tekstowe, w których można wpisać ciąg znaków, pola w których zostały podłączone listy słownikowe, a także pola z podłączonym kalendarzem.
Pola [Lokalny identyfikator] oraz [Nazwa] są polami tekstowymi, w których dostępna jest funkcja podpowiedzi po trzech znakach.

Dla pól: [Obserwowana właściwość] oraz [Podmiot odpowiedzialny] zostały podłączone listy.

W polach [Rozpoczęcie funkcjonowania] i [Zakończenie funkcjonowania] – to pola z datami, został podłączony kalendarz.

Po uzupełnieniu parametrów wyszukiwania użytkownik wybiera przycisk {Szukaj}. Aplikacja wyświetla wyszukane obiekty.

Monitoring ptaków (Obszary) – wyszukiwania
Narzędzie jest dostępne w zakładce – {Wyszukiwania}. Po wybraniu narzędzia aplikacja wyświetla widżet, w którym użytkownik może określić parametry wyszukiwania.


Po określeniu parametrów użytkownik wybiera przycisk {Szukaj}. Aplikacja wyświetla wynik wyszukiwania.
Aktywność – wyszukiwanie
Narzędzie umożliwia wyszukanie programów w zakresie których były prowadzone obserwacje lub ochrona.

Użytkownik określa parametry i wybiera przycisk {Szukaj}, a aplikacja wyświetla wyniki.

Zdolność obserwacyjna – wyszukiwanie
Narzędzie umożliwia wyszukiwanie cechy – zdolność obserwacyjna. Użytkownik określa parametry wyszukiwania.

W polu [Identyfikator lokalny] włączona jest funkcja podpowiedzi po trzech znakach:

Użytkownik wybiera wartość z listy. Może też określić rodzaj procedury oraz wskazać daty rozpoczęcia i zakończenia zdolności obserwacyjnej. Na koniec wybiera przycisk {Szukaj}. Aplikacja wyświetla wyszukane obiekty.
Podmiot odpowiedzialny – wyszukiwanie
Narzędzie umożliwia wyszukanie podmiotu odpowiedzialnego. Użytkownik wpisuje w polu [Nawa podmiotu] początek nazwy – 3 znaki (w polu włączona jest funkcja podpowiadania) i na koniec wybiera przycisk {Szukaj}.

Obserwowana właściwość – słownik – wyszukiwanie
Użytkownik ma możliwość wyszukiwania właściwości. W polu [Identyfikator lokalny] włączona jest funkcja podpowiedzi po 3 znakach, natomiast w polu [Obserwowana właściwość] podpięta jest lista słownikowa. Użytkownik określa kryteria wyszukiwania i wybiera przycisk {Szukaj}. Aplikacja wyświetla wyniki wyszukiwania.
